Článek
zpět na články

John Haugland - český Nor

Norský pilot John Haugland je prý v České republice populárnější než doma. Naši (nejen) fandové si jej spojují s automobily Škoda, za jejichž volanty porážel mnohem výkonnější zahraniční konkurenty.

Na 24. říjen 2023 se bude mezi škodováky vzpomínat jako na den zapsaný červeně v kalendáři. Publicista Daniel Podrazil prezentoval v moderní a elegantní posluchárně Vysoké školy Škoda svou šestou zasvěcenou knihu ze světa českých automobilových soutěží. Sportovní životopis se tentokrát věnuje legendárnímu norskému pilotovi. Autorovi se podařil husarský kousek, když na křest přijel nejen John Haugland, ale i jeho čtyři stěžejní spolujezdci z horkého sedadla Škody. Ale nejen to. Závěrečného podpisového nadšení se zúčastnily další hvězdy rallyové scény, piloti několika generací, mechanici i manažeři. Taková sešlost se již bude stěží kdy opakovat.

Vitální sedmasedmdesátník John Haugland začal své vyprávění tím, jak mu poangličtili jméno na Johny v důsledku amerického pobytu rodičů (jeho otec sloužil za války jako námořník na spojeneckých lodích). Vzpomínal na různé příhody kariéry. Podrazilova kniha provádí čtenáře od Johnova dětství přes jeho práci v norském zastoupení Škoda, angažmá závodního jezdce, jeho první start v Československu na brněnské čtyřhodinovce doslova pár hodin před sovětskou invazí, po účinkování doma i v zahraničí, kde udělal Škodě nejlepší jméno. Vyhrál Škoda (Bohemia) i Barum Rally, startoval v 27 soutěžích mistrovství světa (4x dojel do 10. místa absolutně), do konce osmdesátých let vyhrál více jak stokrát ve třídě. Poslední sezónou v továrním týmu Škoda byl rok 1990.

John měl otevřené dveře spolupráce s továrními týmy Nissan Sport, Prodrive, M-Sport, Mitsubishi a Peugeot. Za výborný nápad považuje založení Zimní školy rally, kterou provozuje již 33 let. Prošlo jí mnoho znamenitých jezdců. Málo známá je jeho účast v soutěžích historiků. Startoval v norském Poháru Chrysler Neon, v Goodwood Revivalu (kde s Volvem PV 544 sestřelil Stirlinga Mosse), v jiném ročníku zajel s Tatrou 603 rekordní čas. Vzpomíná na brněnskou šestihodinovku s Tatrou Eccora (vůz byl prý skvělý, ale po závodě týden neslyšel) nebo šest startů v pražském Revivalu. Kniha plná fotografií obsahuje i vzpomínky spolujezdců, mechaniků, konkurentů a mnoho dalšího.