Co jsem testoval:
testované auto
Peugeot 3008 1.6 THP 165 EAT6


Máte doma starší Autokatalog a nevíte co s ním?

chrpa-pa.cz
Blog o všem, co by Vás mohlo zajímat.

auta5p.eu  
Auta5P  
ZA VOLANTEM návrat  

logo

SPRINTUJÍCÍ FAVORIT
(Škoda Favorit LS Sprint 75, 1992)

Na podzimním mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v roce 1987 představila mladoboleslavská Škodovka nový model Favorit. Byl to po dlouhých letech zcela nový model s moderní koncepcí a karosérií, kterou navrhlo italské studio Bertone. Favorit měl motor vpředu napříč a pohon předních kol. Po předchozích modelech zdědil hliníkový čtyřválec se třemi ložisky klikového hřídele a nemoderním rozvodem OHV, původně vyvinutý pro model 1000 MB a vyráběný od roku 1964. Motor byl ale modernizován, zesílen a dostal novou hlavu válců. Jestliže u starších modelů bylo třeba po ujetí 100 000 km absolvovat generální opravu motoru, ve Favoritu modernizovaný motor vydržel i přes 200 000 km bez generální opravy.

Favorit byl sice o 38,5 cm kratší než vozy řady 105/120/130, měl ale lépe využitý "obestavěný" prostor. Měl prostornou kabinu, na zadních sedadlech více místa než některé novější vozy (Fabia) a páté dveře se sklopnými zadními sedadly umožňovaly převážet i rozměrný náklad. Vůz byl také proti novějším vozům lehký, takže měl rozumnou spotřebu a se silnějšími motory také slušnou akceleraci. Karosérie ale bohužel rychle rezavěla.

Poté, co mi ukradli počátkem července 1995 automobil Škoda 125 L, jsem byl postaven před otázku, čím jej nahradit. Asi měsíc jsem měl půjčen automobil Škoda Favorit 136 L, dovezený z Německa. Proti stopětadvacítce to bylo "dělo", zrychlení na stovku měl minimálně o 5 s lepší. Tak jsem se rozhodl pro Favorit. Vyzkoušel jsem jich několik, většinou byly už rezavé nebo měly líný motor, nejhorší byla verze 135 Le/LSe, ta jezdila skoro jako předchozí stopětadvacítka. Nakonec jsem koupil celkem zachovalý Favorit 135 LS z roku 1992, na tachometru měl kolem 30 000 km.

Výbava LS standardně zahrnovala otáčkoměr, dělená zadní sedadla, cyklovač stěračů, stěrač a ostřikovač zadního okna, digitální hodiny, lepší čalounění, jiné opěrky hlav a další drobnosti. Koupený vůz měl navíc zamykání řadicí páky Construct, imobilizér, čtyři elektronová kola vyrobená firmou Zvoníček Praha (rezerva byla původní plechová) a širší pneumatiky 175/70 R 13, plastové nástavce prahů a blatníků, boční ochranné lišty, okrasný červený plastový díl na zadních dveřích a autorádio s vnitřní aktivní anténou nalepenou na předním okně. Jediné, co mi na něm vadilo byl slabší motor.

Zjistil jsem, že v Mariánských Lázních sídlí společnost Autospektrum 2000 s.r.o., která upravovala vozy pikap pro závody na okruzích. Kromě běžného prodeje vozů Škoda a jejich servisu nabízeli také schválenou úpravu motoru vozů Škoda Favorit, nazvanou Sprint 75. Tak jsem se objednal a vyrazil do Mariánek na přestavbu motoru. Na motor namontovali upravenou hlavu válců, upravené sací potrubí a zabudovali vačkový hřídel s ostřejšími vačkami. Výkon stoupl z 58 na 76 koní, maximální rychlost se zvýšila na 160 km/h a zrychlení na stovku kleslo na 13 sekund. Cena úpravy byla kolem 12 000 Kč. A bylo třeba přejít z benzínu s oktanovým číslem 90 na lepší Super s oktanovým číslem 95.

Postupně vůz dostal ještě střešní okno, kůží obšitý volant a jiná elektronová kola, opět vyrobená firmou Zvoníček Praha. Tentokrát jsem jich koupil všech pět, včetně rezervy. Jedno z původních kol bylo zničeno, když jsem v noci v Ústí nad Labem projel velkou neoznačenou dírou a původní kolo se nedalo nikde sehnat. Vyměnil jsem také masku chladiče za novější (model 1993).

S uvedeným vozem jsem jezdil do roku 1999 a ujel s ním více než 70 000 km. Vzhledem k poněkud širším pneumatikám (175 proti 165 mm) měl vůz o něco lepší jízdní vlastnosti než standardní Favorit. Boční vítr neměl na jízdu téměř žádný vliv (zatímco u předchzích modelů Škoda s motorem vzadu byla citlivost na boční vítr značně vysoká), v zatáčkách vůz seděl také dobře a nedotáčivost se projevila až při velmi razantním nájezdu do zatáčky nebo na kluzkém povrchu. Při průjezdu zatáčkou se vůz jen trochu více nakláněl. U Favoritů byly v porovnání s konkurencí poněkud slabší brzdy, tento handicap přetrval i u Felicie. Ve vyšších otáčkách byl motor velmi hlučný, nad 120 km/h se téměř nedalo poslouchat rádio. V interiéru se občas ozývaly různé pazvuky, typické pro hůře dílensky zpracované vozy (vrzání plastů, klepání povolených dílů interiéru apod.).

Během provozu se nevyskytly žádné podstatné závady. Po několika letech provozu prorezavěl výfuk (jedna výměna), jednou se zasekla pravá přední brzda a ke konci provozu urezavěl držák pružiny levého předního tlumiče, jednou bylo třeba vyměnit akumulátor. Jinak vůz jezdil celkem spolehlivě, dlouhodobá spotřeba při ostřejší jízdě se pohybovala kolem 7,5 litrů na 100 km.

Koncem roku 1999 už Favorit dosluhoval, byl prodán a nahradila jej nová Škoda Felicia. Favorit pak údajně ještě sloužil dalším majitelům do ledna 2010.

Následuje tabulka základních parametrů modelů Favorit modelového roku 1992 rozšířená o verzi Sprint 75 a několik snímků uvedeného vozu včetně ukázky záznamu o zvýšení výkonu v technickém průkazu. U snímků je několik dalších postřehů a poznatků.

logo
auto auto auto auto auto auto
  auto auto auto auto  

  © AUTA 5P nahoru